Last but not least: de maatschap als vierde vennootschapsvorm

12 June 2019

We zijn toegekomen aan de laatste vennootschapsvorm die na de hervorming van het vennootschapsrecht zal blijven bestaan: de maatschap.

De maatschap

Onder het oude Wetboek Vennootschappen was de maatschap gekend als een vennootschap zonder rechtspersoonlijkheid met een burgerlijk of handelsdoel (voorheen de ‘burgerlijke maatschap’ of de ‘commerciële maatschap’).

Onder het nieuwe Wetboek van Vennootschappen en Verenigingen blijven maatschappen weliswaar bestaan, met dien verstande dat het onderscheid tussen burgerlijke vennootschappen en handelsvennootschappen verdwijnt. Ingevolge het hervormde ondernemingsrecht kwalificeert elke maatschap voortaan als een onderneming. Dit impliceert een aantal bijkomende formaliteiten voor de maatschap (o.m. inschrijving KBO, voeren van een enkele of dubbel boekhouding, UBO registratie).

Met het nieuwe Wetboek van Vennootschappen en Verenigingen worden de stille en tijdelijke handelsvennootschap opgeheven en vervangen door een “stille of “tijdelijke” maatschap (eveneens zonder rechtspersoonlijkheid).

De VOF en de Comm.V.

Daarnaast heeft de wetgever twee bestaande vennootschapsvormen onder de noemer van de ‘maatschap’ bijgeplaatst, m.n. de Vennootschap Onder Firma (of afgekort “VOF”) en de Gewone Commanditaire Vennootschap (voortaan Commanditaire Vennootschap of afgekort “Comm.V.”).  Ook deze vormen blijven voortbestaan, maar zullen voortaan gekwalificeerd worden als maatschappen met rechtspersoonlijkheid.

Wat is er inhoudelijk veranderd?

Aan de maatschap zonder rechtspersoonlijkheid, zoals deze voorheen bestond, is weinig tot niets veranderd. Ook de regelgeving inzake de VOF en de Comm.V. is grotendeels hetzelfde gebleven.

Wel zal voor de laatstgenoemde twee vennootschapsvormen bij een ontbinding en vereffening in één akte vanaf 1 januari 2019 een staat van actief en passief, gecontroleerd door een bedrijfsrevisor of externe accountant, noodzakelijk zijn. Dit was voorheen niet het geval.

Bij de ontbinding en vereffening in meerdere aktes valt deze verplichting voor deze twee vormen nog steeds weg.

Tenslotte is ook de verplichting om minstens 18.550 euro aan kapitaal te volstorten in de vennootschap, één van de vereisten om VVPRbis-reserves op te bouwen binnen de VOF of de Comm.V., verdwenen. Bijgevolg kan men onder het nieuw vennootschapsrecht ook zonder een minimaal volstort kapitaal VVPR-bis-reserves opbouwen welke men na 3 jaar aan het verlaagd tarief van 15% kan uitkeren.

De kracht van QPS Accountants? Doordringen tot de kern van uw KMO en zorgen voor een helder inzicht.

Bekijk ook onze andere recente blogberichten en ontdek meer expertise

Wat betekent het regeerakkoord voor u als ondernemer? Een aantal belangrijke maatregelen leest u hier.

Wat betekent het regeerakkoord voor u als ondernemer? Een aantal belangrijke maatregelen leest u hier.

Eindelijk is het zover: op 1 februari werd het regeerakkoord van de nieuwe federale regering voorgesteld. Dit akkoord bevat heel wat nieuwigheden voor u als ondernemer. Wij geven u graag alvast een overzicht van de belangrijkste maatregelen. Let wel, geen van de vooropgestelde maatregelen is op heden omgezet in formele wetteksten dus deze kunnen mogelijks nog aangepast worden.

Nieuw standpunt fiscus: Terugbetaling van elektriciteit mag dan toch tegen het CREG-tarief

Nieuw standpunt fiscus: Terugbetaling van elektriciteit mag dan toch tegen het CREG-tarief

In onze eerdere blogpost schreven we over autofiscaliteit en de terugbetaling van elektriciteit voor het laden van de bedrijfswagen bij de werknemer of bedrijfsleider thuis. De terugbetaling van de privé-elektriciteit door de werkgever / vennootschap levert geen bijkomend voordeel van alle aard op in hoofde van de werknemer of bedrijfsleider indien aan een aantal voorwaarden werd voldaan.

Het QPS-team staat klaar

om u te adviseren/assisteren

Aarzel niet com contact met ons op te nemen!

Contacteer ons

Groot nieuws voor QPS!

Met trots kondigen we aan dat ons kantoor voortaan deel uitmaakt van PIA Group, de snelst groeiende accountancy- en advisorygroep in België. Vanuit onze vertrouwde locaties in Hasselt en Genk blijven we kmo’s in Limburg en daarbuiten ondersteunen met advies op maat. Dankzij deze samenwerking vergroten we onze expertise én slagkracht om onze klanten nog beter van dienst te zijn.

Steven Brouckaert, Uitvoerend Voorzitter van PIA Group International:

We kijken ernaar uit om de unieke aanpak van QPS met PIA Group te ondersteunen en het kantoor verder te helpen groeien, uiteraard met respect voor het DNA.

Ons QPS-team kijkt met vol vertrouwen uit naar de toekomst!