Opgelet dat u als aandeelhouder of bestuurder niet met de billen bloot gaat bij een oprichting en/of statutenwijziging

25 October 2021

Heeft u al gehoord van de statutendatabank? Neen? Lees dan zeker even verder.

Waar u vroeger enkel een uittreksel kon raadplegen van de statuten van een vennootschap, staan sinds 01/05/2019 de integrale gecoördineerde statuten online.

Voorheen konden derden enkel in het Belgisch Staatsblad een uittreksel raadplegen van uw statuten. Wou men het volledige afschrift lezen dan moest men zich naar de griffie van de ondernemingsrechtbank begeven. Dit is nu niet meer nodig, via notaris.be/statuten zijn de volledige gecoördineerde statuten voor iedereen gratis raadpleegbaar. De onderhands opgerichte vennootschappen zoals de vereniging zonder winstoogmerk, commanditaire vennootschap en de vennootschap onder firma kunnen voorlopig niet teruggevonden worden in het register.

Vaak worden in de statuten specifieke afspraken opgenomen, zoals overdraagbaarheid van aandelen, voorkooprechten, winstverdeling, voorkeurrecht,… welke nu voor iedereen zichtbaar zijn. Wenst u niet met de billen bloot te gaan en de nodige afspraken intern te regelen? Er zijn mogelijkheden om een aantal interne afspraken discreet via o.a. een aandeelhoudersovereenkomst te regelen. In het kader van de aanpassing van de statuten aan het nieuwe Wetboek van Vennootschappen en Verenigingen valt het te overwegen om hiermee rekening te houden.

De kracht van QPS Accountants? Doordringen tot de kern van uw KMO en zorgen voor een helder inzicht.

Bekijk ook onze andere recente blogberichten en ontdek meer expertise

Bezint eer ge (ver)koopt: wat kopers en verkopers moeten weten over aansprakelijkheid na een aandelenoverdracht

Bezint eer ge (ver)koopt: wat kopers en verkopers moeten weten over aansprakelijkheid na een aandelenoverdracht

Bij de aan- en verkoop van aandelen van een vennootschap wordt vaak (ten onrechte) aangenomen dat de transactie is afgerond zodra de overdracht heeft plaatsgevonden en de koopprijs is betaald. Nochtans kan de verkoper na de overdracht wel degelijk aansprakelijk worden gesteld voor bepaalde feiten of omstandigheden.

Welke risico's loopt u precies wanneer u aandelen (ver)koopt en wat kunt u ertegen doen? Wij zetten het voor u op een rij.

Uw liquidatiereserves versneld uitkeren na 3 jaar? Het kan!

Uw liquidatiereserves versneld uitkeren na 3 jaar? Het kan!

Eind juli 2025 werd de ‘wachttermijn’ van de liquidatiereserves teruggebracht naar 3 jaar (in plaats van 5). Deze wijziging biedt ondernemers de kans om fiscaal voordelig geld uit hun vennootschap te halen, maar het betekent ook dat er keuzes moeten worden gemaakt. In dit artikel leggen we uit wat de liquidatiereserve precies is, welke keuzes de hervorming met zich meebrengt en hoe u als ondernemer optimaal kan profiteren van de nieuwe regeling.

Het QPS-team staat klaar

om u te adviseren/assisteren

Aarzel niet com contact met ons op te nemen!

Contacteer ons

Meer informatie over de verwerking van persoonsgegevens door QPS: Privacy Policy

Manage cookies